چرا گوگل سایت را ایندکس نمیکند؟

 9 دلیل برای اینکه سایت در گوگل ایندکس نمی شود:

 

1-وجود خطاهایی در سایت 

یکی از دلایل رایج عدم ایندکس سایت در گوگل، وجود خطاهای متعددی در سایت است. خطاهای مهم موجود میتوانند عملکرد سایت را مختل کنند و به این ترتیب مانع از ایندکس سایت شوند. برخی از این خطاها را در ادامه بررسی میکنیم:

 

1-1-خطای DNS 

خطای DNS در واقع به این معناست که به علت وجود مشکل DNS Timeout یا DNS Lookup ربات گوگل قادر به اتصال به دامنه شما نیست. درصورت وجود این مشکل شما 2 راه برای رفع آن دارید:

 • استفاده از ابزار URL Inspection جهت بررسی نحوه کراول صفحه URL مربوطه، توسط ربات گوگل
 • اگر fetch صفحه توسط گوگل به درستی انجام نمیگیرد، باید تنظیمات DNS را مورد بررسی قرار دهید

 

2-1-خطای سرور 

درصورتی که زمان پاسخگویی سرور بیش از حد طولانی شود، ربات های گوگل دست از کراول میکشند و سایت را ترک میکنند. درواقع علت عدم ایندکس سایت، مدت بارگذاری زیاد آن است.

 

3-1-خطای فایل robots.txt

درصورتی که فایل robot.txt مشکلی داشته باشد، امکان عدم ایندکس سایت وجود دارد. همچنین وجود تگ Noindex در این فایل را بررسی کنید؛ زیرا پس از تگ نو ایندکس دسترسی به یک سری از صفحات یا حتی کل سایت مسدود میشود. پس در صورتی که این مسدود سازی از طرف شما نبوده باشد، میتواند برای ایندکس سایت مشکل ساز باشد. شما میتواند به کمک آموزش زیر این فایل را در سایت خود پیکربندی کنید:

 

2- سرعت کند در بارگذاری سایت 

اگر سایت شما کند است، میبایست در جهت افزایش سرعت بارگذاری آن تلاش کنید. زیرا این امر باعث میشود کاربران سایت را به سرعت ترک کنند که این خود یک امتیاز منفی از نظر گوگل است. شما میتوانید به کمک آموزش زیر سرعت سایت خود را افزایش دهید:

 

3- عدم وجود لینک سازی داخلی و خارجی 

عدم وجود لینک سازی در سایت شما میتواند یکی دیگر از دلایل ایندکس نشدن سایتتان در گوگل باشد. لینک سازی داخلی باعث میشود که کاربر با ورود به یک صفحه از صفحات دیگر سایت شما نیز بازدید کند و این امر تعامل کاربر با سایت را بالا میبرد که خود امتیاز مثبتی در نظر گوگل است. همچنین شما میتوانید با استفاده از بک لینک ها (قرار دادن لینک سایت خود در دیگر سایت ها) سایت خود را به کاربران معرفی کنید.

4-تولید محتوای بی کیفیت 

باید دقت کنید که اگر از محتوا های بی کیفیت، کوتاه و یا کپی در سایت خود استفاده میکند؛ دلیل عدم ایندکس سایت شما در گوگل همین مورد است! زیرا اینگونه از محتواها مورد قبول ربات های گوگل نیستند. همچنین تلاش کنید که محتوای تکراری در سایت ایجاد نکنید چون حکم داپلیکیت را دارند و توسط گوگل رد خواهد شد.

 

5-وجود محدودیت IP برای نمایش سایت 

گاهی ممکن است بدون اینکه حواستان باشد، بازدید از سایت خود را به IP های خاصی محدود کنید. این امر موجب میشود ربات های گوگل نتوانند این محتوا ها را ببینند و در نتیجه ایندکس نخواهند شد. حتی محتواهای مختص به کاربران ویژه سایت نیز توسط گوگل ایندکس نمیشوند. پس به این موضوع دقت داشته باشد!

 

6-اجرای حجم زیادی از جاوا اسکریپت روی سایت 

درصورتی که شما از حجم زیادی از جاوا اسکریپت بر روی صفحات سایت خود استفاده میکنید، این امر موجب هدر رفتن منابع سرورهای گوگل و کاربر میشود. در نهایت گوگل این صفحه های سایت شما را ایندکس نخواهد کرد. پس سعی کنید از حجم معقولی از جاوا اسکریپت استفاده کنید.

 

7- وجود پیغام خطاهای URL 

منظور از پیغام خطا های URL ، خطاهای مرتبط با یک صفحه خاصی از سایت است؛ نه مانند مورد اول که کل سایت را تحت تاثیر قرار میداد. شما میتوانید این دسته از خطاها را در Coverage سرچ کنسول گوگل مشاهده و نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

1-7- خطای 404 Hard(سخت)

هنگامی که یک صفحه دیگر بر روی سایت وجود نداشته باشد، URL مربوط به آن خطای 404 زا نمایش میدهد.

 

2-7-خطای 404 Soft(ساده)

اگر اعتبار ادرس یک صفحه از بین برود، این خطا برای کاربر نماش داده میشود. این خطا کمی با خطای قبلی متفاوت است. پس نحوه ی آن نیز کمی فرق خواهد کرد:

 • درصورتی که صفحه حذف شده است میتوانید اجازه دهید خطای 404 یا 410 نمایش داده شود.. اما مطمعن شوید کد 200 نشان داده نشود.
 • صفحات قدیمی را به کمک ریدایرکت 301 به صفحات مرتبط سایت (یعنی صفحاتی با محتوای مشابه) ریدایرکت کنید.
 • اگر محتوای این صفحه از سایت شما کم است، میتواند علت رخ دادن خطای 404 این موضوع باشد. پس محتوای آن را افزایش دهید.

 

3-7-پیغام خطای Access Denied

گاهی ممکن است به علت دسترسی نداشتن ربات گوگل به صفحات سایت، نتواند آنها را کراول کند. علت عدم وجود این دسترسی میتواند موارد زیر باشند:

 • جهت مشاهده سایت توسط کاربر، ابتدا باید ثبت نام در سایت انجام شود؛ که در نهایت گوگل نیز نمیتواند دسترسی داشته باشد.
 • به علت پیکربندی نادرست فایل robots.txt دسترسی گوگل بلاک شده است.
 • و

 

4-7-پیغام خطای Not Followed

این پیغام خطای نشان دهنده آن است که گوگل نمیتواند یک URL مشخص از سایت شما را دنبال کند. این مشکل ممکن است به علت موارد زیر رخ داده باشد:

 • Frames
 • Cookies
 • Flash
 • JavaScript
 • DHTML
 • Session IDs

8- عدم وجود نقشه سایت 

اگر سایت مپ یا نقشه سایت نداشته باشید؛ ایندکس نشدن سایت شما طبیعی است. باید حتما یک سایت مپ بسازید و به طرز صحیح آن را پیکربندی کنید. پس از ایجاد آن حتما درخواست کروال دوباره سایت را به گوگل بدهید. اگر نمیدانید سایت مپ چیشد و قصد دارید آن را برای سایت خود بسازید، میتوانید از آموزش های زیر کمک بگیرید:

 

9- پیکربندی نادرست فایل htaccess. 

درصورتی که دستورهای نادرستی در این فایل وارد شده باشد میتواند مشکلات مخربی از جمله ایندکس نشدن سایت را به همراه داشته باشد.

اگر در زمینه کد نویسی تخصص ندارید بهتر است پیکربندی این فایل را بر عهده ی یک مختصص بگذارید.

 

 • چرا گوگل سایت را ایندکس نمیکند؟, 9 دلیل برای اینکه سایت در گوگل ایندکس نمی شود
 • 1 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

ارسال و دریافت ایمیل با PHP با استفاده از SMTP

جهت ارسال و دریافت ایمیل با PHP با استفاده از SMTP قبل از ارسال ایمیل، میبایست مشخصات SMTP...

رفع خطای Internal Server Error 500

رفع خطای Internal Server Error 500 پیغام خطای 500 چیست؟ ارور 500 درواقع به ما میگوید مشکلی...