رفع خطای Internal Server Error 500

رفع خطای Internal Server Error 500

پیغام خطای 500 چیست؟

ارور 500 درواقع به ما میگوید مشکلی در سایت پیش آمده است که در پی آن، سرور قادر به پاسخگویی نیست. در این هنگام که سرور قادر به ارائه اطلاعات نیست، به جای محتوا کد ارور 500 را به شما نمایش میدهد. دلایلی بسیاری برای رخ دادن این ارور میتواند وجود داشته باشد که برخی از آنها را در پایین برای شما آورده ایم:

برنامه ی روی سرور در حال خاموش شدن است

وب سرور بسیار شلوغ است

ماژول ناشناخته است

اجازه درخواست مستقیم برای Global./asax وجود ندارد

خطای ISAPI رخ داده است

برنامه در حال راه اندازی مجدد بر روی سرور است

داده های پیکربندی نامعتبر است

و ...

 

نحوه نمایش خطای 500

خطای Internal Server Error 500 به صورت های مختلفی نمایش داده میشود که انواع آن را در پایین برای شما آورده ایم:

 

HTTP 500 – Internal Server Error
 HTTP 500 Internal Error
 500 Internal Server Error
 Internal Server Error
 Error 500
 HTTP Error 500
 HTTP Error 500 – Internal Server Error
 Temporary Error (500)
 500. That's an error

 

نحوه رفع ارور 500

در این بخش از آموزش میخواهیم نحوه رفع ارور 500 را بررسی کنیم. درصورتی که شما کاربر سایت هستید، درواقع در مواجهه با این خطا کاری از شما برنمی آید زیرا این خطا از سوی سرور است. البته شما میتوانید جهت اطمینان از این قضیه، کش و کوکی مرورگر خود را پاک کنید و مجددا سایت را بارگذاری کنید. البته حتی اگر شما مدیر سایت هم هستید بهتر است اول این کار را انجام دهید تا از وجود خطا مطمئن شوید.

 

1- بررسی فایل Error Logs

اولین اقدام پس از مواجه شدن با این خطا بررسی Error Logs است. زیرا ممکن است با فهمیدن دلیل بروز خطا به راحتی بتوانید ارور را رفع کنید. به این منظور وارد هاست سی پنل خود شده و از بخش METRICS گزینه Errors را انتخاب کنید. سپس میتوانید علت خطا را از خط آخر این بخش مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که پس از اتمام کار، نمایش خطا را دوباره غیرفعال کنید!

 

2- بررسی فایل htaccess.

گاهی ممکن است خطای رخ داده به علت وجود مشکلی در فایل htaccess. باشد، پس دومین روش بررسی این فایل است. جهت انجام این کار ابتدا وارد هاست سی پنل خود شوید و روی File Manager کلیک کنید. پس از ورود، public_html را باز کرده و فایل htaccess. را بیابید. روی آن کلیک راست کرده، سپس گزینه Rename را انتخاب کنید.

 

اکنون نام آن را تغییر داده و با کلیک بر روی Rename File نام جدید آن را ذخیره کنید.

 

روی گزینه +File موجود در بالای صفحه کلیک و نام htaccess. را در کادر مربوطه وارد کنید. در انتها روی دکمه Create New File کلیک کنید تا فایل htaccess. مجددا ساخته شود.

 

بار دیگر سایت خود را بررسی کنید. درصورتی که خطا رفع شده بود، ارور مربوط به فایل htaccess. بوده است و میبایست کدهای این فایل را جهت یافتن کدی که باعث بروز این خطا شده بررسی کنید.

 

3- غیرفعالسازی افزونه ها و ماژول ها

شما قطعا سایت خود را به وسیله یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس یا جوملا راه اندازی کرده اید. در CMS استفاده شده قاعدتا تعدادی افزونه یا ماژول دارید؛ که اینها میتوانند یکی از عوامل بروز خطای 500 باشند. به این منظور میبایست تمامی افزونه های موجود را غیرفعال کنید و اگر پس از بررسی مجدد سایتتان، خطا رفع شده بود؛ پس مشکل از یکی از افزونه هاست. در این صورت میبایست یک به یک افزونه ها را فعال کنید و همزمان سایت خود را جهت برگشت دوباره خطا بررسی کنید. به این ترتیب میتوانید افزونه مخرب را یافته و آن را حذف کنید یا درحالت غیرفعال نگهداشته و به توسعه دهندگان آن جهت رفع مشکل تیکت دهید.

 

4- فعالسازی قالب پیشفرض

روش بعدی جهت رفع خطای 500 ، غیرفعال کردن موقت قالب فعلی و فعالسازی قالب پیشفرض است. زیرا ممکن است ارور ایجاد شده به علت بروز مشکلی در قالب مورد استفاده ی شما باشد. درصورتی که از CMS وردپرس استفاده میکنید و نحوه انجام این کار را نمیدانید، و یا به پیشخوان وردپرس خود دسترسی ندارید میتوانید از آموزش زیر کمک بگیرید:

درصورتی که مشکل شما با غیرفعال کردن قالب اصلی سایتتان رفع شد، پس مشکل از قالب شما بوده است. در این صورت شما میتوانید به بخش پشتیبانی قالب خریداری شده، جهت رفع مشکل تیکت دهید.

 

5-بررسی سطح دسترسی پوشه ها و فایل ها

گاهی ممکن است علت بروز ارور 500 تغییر سطح دسترسی فایل ها و یا پوشه ها باشد؛ که در نهایت باعث میشود کاربران به منابع سایت دسترسی نداشته باشند. این تغییر سطح دسترسی ممکن است به اشتباه از سوی شما صورت گرفته باشد و یا هنگامی که افزونه ای را آپدیت کرده اید، توسعه دهنده آن سطح دسترسی درستی برای فایل آن در نظر نگرفته باشد که در این صورت ارتباط دیتابیس و کدها به طور صحیح برقرار نشده و سایت شما خطای 500 را به کاربر نمایش خواهد داد.

 

6- افزایش حافظه PHP

 این روش برای افرادی که از هاست اشتراکی استفاده میکنند پیشنهاد میشود؛ زیرا ممکن است به علت حجم کم حافظه PHP با این خطا روبرو شوند. در این صورت میتوانید از یکی از روش های زیر جهت افزایش حافظه PHP در وردپرس استفاده کنید:

 

htaccess.

اولین روش پیشنهادی ما جهت افزایش حافظه php قرار دادن کد زیر در انتهای فایل htaccess. است. این فایل را میتوانید پس از ورود به File Manager هاست خود، و ورود به پوشه public_html بیابید.

 

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M

 

functions.php

 روش بعدی برای افزایش حافظه php افزودن کد های زیر به فایل functions.php قالب سایتتان است. بهتر است کدها را به کمک آموزش زیر به این فایل اضافه کنید. زیرا این فایل بسیار حساس بوده و در صورت حذف یا اضافه کردن بی مورد کدی، ممکن است قالب کلی سایتتان خراب شود.

@ini_set('upload_max_size' , '128M');
@ini_set('post_max_size', '128M');
@ini_set('max_execution_time', '300');

 

MultiPHP INI Editor

و آخرین روش پیشنهادی ما جهت افزایش حافظه php انجام این کار به وسیله ابزار MultiPHP INI Editor در سی پنل است.

 

7- آپدیت سیستم مدیریت محتوا‏

اگر پس از انجام راهکار های بالا باز هم موفق به رفع ارور 500 در سایت خود نشدید؛ ممکن است این خطا به علت عدم بروزرسانی سیستم مدیریت محتوای سایت شما باشد. به این منظور میبایست CMS سایت خود را به آخرین نسخه موجود آن آپدیت کنید.

 

 

  • رفع خطای Internal Server Error 500
  • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

چرا گوگل سایت را ایندکس نمیکند؟

 9 دلیل برای اینکه سایت در گوگل ایندکس نمی شود:   1-وجود خطاهایی در سایت  یکی از دلایل...

ارسال و دریافت ایمیل با PHP با استفاده از SMTP

جهت ارسال و دریافت ایمیل با PHP با استفاده از SMTP قبل از ارسال ایمیل، میبایست مشخصات SMTP...